ХОР
Извештај о раду Хора Пријепољске гимназије у школској 2013/2014. години
У школској 2013/2014. години Хор Пријепољске гимназије је због потреба везаних за прославу и обележавање Века Пријепољске гимназије, централне манифестације и низа пропратних, значајно повећан, тако да је укупно бројао 81 члана - 49 девојака и 32 момка. Одржано је укупно 60 проба, значајно интензивније у првом, него другом полугодишту.
Најважнија свечаност на којој је хор наступао одржана је 20. новембра у Великој сали Дома културе, Свечаној академији под називом „Век Пријепољске гимназије“. Заједно са инструменталним извођачима, вокално-инструменталном групом и вокалним солистима, број извођача музичке секције бројао је укупно 101 члана. Свечана манифестација отворена је химном „Боже правде“, а затим је хор у наставку програма извео још неколико песама (А у полi вярба, Три невесте и Одисеја). У музичком делу учествовали су и Сара Секулић, Миљана Остојић, Бојана и Василије Бујаковић (Македонско девојче); Елма Јукић (Изгрејала месечина); Ивица Томашевић (Time To Say Goodbye); Aмер Милаими (Вячеслав Семёнов - Каприс №1) и Јована Поповић (Косовски божури). Композиције су извођене уз музичку пратњу Емила Јукића, а хором је дириговао проф. музике Дамир Рондић.
Дана 4. децембра 2013. године ученици Пријепољске гимназије су учествовали у културно-уметничком програму поводом обележавња 70-годишњице Пријепољске битке коју је приредио владин Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Републике Србије. На спомен обележју „4. децембар“ Хор и вокални извођачи Невена и Јована Поповић, као и Амер Милаими, инструменталиста на хармоници, под руководством професора музичке кутуре Дамира Рондића, дали су свој допринос овој манифестацији којој су присуствовали министар просвете и технолошког развоја Томислав Јовановић, градски челници, представници борачких организација из Пријепоља и окружења.
У Свечаној сали школе дана 26. 03. 2014. године приређена је промоција збирке ученичких песничких и литерарних радова под називом Тамо, где поглед не досеже, а важна подршка стигла је захваљујући професору музичке културе Дамиру Рондићу, који је музичке тачке припремио и обрадио у сарадњи са женском вокалном групом (Николина Мосуровић, Јована и Невена Поповић и Тијана Јасика) и школским бендом (Сара Секулић, Василије и Бојана Бујаковић).
Дана 12. 06. 2014. године свечано су уручене дипломе матурантима Пријепољске гимназије, а том приликом се традиционално припрема садржајан културно-уметнички програм. Ове године, у делу програма који сачињавају музичке тачке, наступила је Женска вокална група коју је на клавиру пратио професор музике, као и инструменталиста на хармоници Амер Милаими.
Репертоар програма је традиционално разнолик. Обрађено је више композиција Стевана Ст. Мокрањца, Лудвига ван Бетовена, Даворина Јенка и Кристијана Фаире, затим неколико домаћих, и традиционалних песама из Русије, Белорусије, Бугарске и Црне Горе, два дела савремене забавне музике у вишегласној обради за хор и две композиције духовне музике из опуса Ст. Ст. Мокрањца.
Хор је имао једну од најбогатијих година у сваком смислу. Као потврда успешности његовог рада и рада музичке секције у целини, у јануару је од стране Министарства просвете дошао позив да проф. Дамир Рондић са својим ученицима наступи на централној свечаности прославе Савиндана у Сава центру у Београду. Иако из финансијских разлога није дошло до коначне реализације истог, као потврда значаја рада професора Дамира Рондића додељена му је Светосавска награда 27. јануара 2014. године у Влади Србије у Београду, као највећег националног признања у области васпитања и образовања у Републици Србији.
Руководилац Хора ПГ
Дамир Рондић, проф
Извештај о раду Хора Пријепољске гимназије у школској 2012/2013. години
Хор Пријепољске гимназије похађао је укупно 41 ученик свих разреда. Након провере слушних способности ученика првог разреда, обављене на почетку школске године, одабрано је нових 11 чланова хора, утврђена сатница и режим проба. Хорске пробе су одржаване два пута седмично, чешће у термину од 17h после подне, а ређе непосредно након редовне наставе у првој смени.
У току школске године остварено је више јавних наступа. Свечано су обележени датуми – Дан пријепољске битке, савиндан и свечана додела диплома матурантима, пригодним свечаним академијама, у којима су Хор школе, певачка група и инструментални извођачи заузели запажено место. У школи су оформљене две групе – једна певачка (сачињена од неколико женских вокала из хора) и једна инструментална (Школски бенд, који такође наступа на неколико манифестација). Неколико хорских извођења пратио је ученик - инструменталиста на хармоници. Такође, за једну прилику (наступ у свечаној сали Гимназије), приређен је наступ дуа акустичних гитара који је наступао самостално, и као пратња вокалном солисти.
Женска певачка група наступила је и у програму промоције књиге "Звездани букет са Лима" аутора Хаџа Мушовића и Раденка Дивца, у Дому културе у Пријепољу. Њихов наступ пратио је инструментални извођач на клавиру.
Женска певачка група наступила је и у програму свечане доделе диплома матурантима Гимназије у свечаној сали Школе, почетком јуна 2013. године. Пригодним програмом обележена је додела диплома матурантима, проглашење ученика генерације и додела Вукових диплома. У свечаној сали школе наступали су певачи, Школски бенд, као и глумци и рецитатори које су припремали наставници у другим школским секцијама.
Репертоар Хора обухватио је дела домаћих и страних композитора – Константина Бабића, Даворина Јенка, Ст. Ст. Мокрањца, Сергеја Рахмањинова, Џона Ленона, Палестрине, и других. Један део нумера су обраде народне музичке традиције из различитих делова Србије, као и поједине традиционалне руске, козачке и румунске песме.
Руководилац Хора ПГ
Дамир Рондић, проф
ХОР ПРИЈЕПОЉСКЕ ГИМНАЗИЈЕ
У јавном и културном животу школе Хору Пријепољске гимназије припада истакнуто место. Хор сваке године броји више од четрдесет чланова ученика свих разреда школе и сваке године се подмлађује новом генерацијом ученика.У последњих неколико година, хор бележи изузетне резултате и веома је активан у културном животу града, па и шире.
Хор Пријепољске гимназије носилац је уметничког дела програма у обележавању Дана пријепољске битке већ неколико година уназад на спомен обележју 4. децембар. Савиндан се редовно обележава пригодним програмима у Свечаној сали школе, а хор ПГ је редовно отварао Светосавски бал просветних радника у хотелу Милешева. Такође, хор је 2009. године наступио и у оквиру Свечане академије коју је поводом Савиндана припрермила епархија Милешевска у великој сали Дома културе. Више пута Пријепољска гимназија је организовала програме у сопственој продукцији у градском Музеју - „Вече Пријепољске гимназије“, „Поклони се и почни“, „Што те нема“, где су певачи, инструменталисти и хор школе били носиоци музичког дела програма. На крају сваке школске године организује се свечана додела диплома матурантима Пријепољске гимназије у којем наступају хор, вокални и инструментални солисти. Школа је узела учешће у акцији „Толеранција на мој начин“, коју је расписало Министарство за људска и мањинска права; у оквиру овог конкурса низ програма и централна манифестација оцењени су највишом оценом. Део музичких активности реализован је у сарадњи са библиотеком „Вук Караџић“ (XXVI књижевни сусрети „Слово са Лима“, општинске смотре рецитатора) и градским Музејом (отварање изложбе Земаљског Музеја из Сарајева).
Својим програмима школа је гостовала и у другим школама - ОШ „СветозарМарковић“ у Бродареву (2003) и ОШ“Михаило Баковић“ у Сељашници у прослави јубилеја ове школе.
Наступи хора и певачких група школе емитовани су више пута на РТС-у, локалним и регионалним телевизијама, радио станицама (радио Милешевац, радио Полимље), а о успешним програмима у више наврата врло похвално су писали новинари градских редакција.
Репертоар хора је разноврстан, негује музику из различитих жанрова: уметничку, етно, староградску и популарну забавну музику. Ученици певају и на страним језицима - енглеском, руском, француском, шпанском и италијанском језику.
За потребе различитих програма организују се посебне певачке и инструменталне групе. Један од значајнијих наступа Школског бенда је гостовање у Гимназији у Ужицу, где је у договору са школским бендом ове школе одржан заједнички концерт.
У дужој традицији издвојило се неколико талентованих ученика који су се снажно афирмисали у средини, од којих су неки наставили да се активно баве музиком - професионално или аматерски: Михаило Божовић, Јасна Бајрамовић, Никола Петрић, Елма Јукић, Милан Радуловић, Кенан Мезилџић, Емил Јукић, Селма Ћатовић, Марија Томашевић и други. Радом хора и музичким животом школе неколико година уназад веома успешно руководи професор музике Дамир Рондић.