ИДЕНТИТЕТ
Након вековног ропства под османлијском влашћу и само годину дана након коначног ослобођења, Пријепоље доживљава велике промене. Краљевим указом оснива се гимназија која почиње са радом у згради бивше руждије коју је турска власт кулуком саградила 1839. У заосталу касабу долазе професори који су образовани широм Европе, гимназијалци са новим идејама, схватањима, полетом. Развија се огромна интелектуална снага професора и ђака. Гимназија је прва средња школа у Пријепољу у којој су се заједно школовали ђаци православне и исламске вероисповести. За време „тамног вилајета“, како говоре извори, нису тавориле само српске школе и просвећење уопште. И муслиманска популација је у том погледу била запуштена. Како је систем почивао на феудалним односима, сваки образовани човек се сматрао опасним и сумњивим. Зато је раја држана у неукости и незнању, а беда у којој су живели је била заједничка.
Током свог постојања, Гимназија је пролазила разна искушења: укидана је, обнављана, бивала без основних средстава и услова рада, реформисана, пресељавана... Међутим, она опстаје и траје делећи судбину људи овог краја „и подучава их како да светлост у кућу пуштају и како да мрак из собе избацују, како се држава води, како се браћа воле и закони поштују.“
Иако је у периоду од 1977 до 1990. године гимназија претворена у Образовни центар, то није битно нарушило њен континуитет и имиџ. За све Пријепољце она је остала Гимназија, а њене учионице су и даље пунили најбољи ђаци нашег краја. Управо су они ти који су свих ових деценија, а и данас, учинили да Пријепољска гимназија буде тако успешна и славна са низом великих успеха, манифестација и акција.
Наши ученици дуги низ година, а и данас, освајају прва места на окружним и републичким такмичењима, а већина уписује факултете и наставља школовање.
Некадашњи гимназијалци су се након завршених факултета у свој град враћали као учитељи, професори, економисти, инжењери, лекари, правници... Гимназија је створила интелигенцију нашег краја, а многи су, наравно, остали у великим центрима као професори универзитета, научници и слично.
Гимназија носи велики терет и одговорност на својим плећима. Као што је мр Милојко Коковић написао у књизи посвећеној професору Милану Плескоњићу: „Мисија сваке школе треба да подстиче и подржава развој сваког ученика и прати његово одрастање у образованог, успешног, задовољног и доброг младог човека. Школа своју визију гради и ствара радом стручних професора који ће научити и разумети своје ученике, који ће код ученика открити способности и таленте, правилно их усмерити и припремити за упис на даље школовање. Такву школу увек ће да воле и поштују и ученици и наставници а и родитељи. Високи квалитет рада Гимназије непрестано је и многоструко истицан и редовно потврђиван од стране оних који су позвани и компетентни да вреднују стручни и педагошки рад појединаца и институција. Бројна признања која је добила Пријепољска гимназија као установа, или која су добили њени професори и ученици, потврђују општеприхваћену тврдњу о изузетном угледу гимназије, наставника и ђака.“
Највећа драгоценост Пријепољске гимназије су њени ученици и успеси које су постизали што у школи, што на студијама, поставши добри и хумани људи као и стручњаци у областима у којима су се усавршавали. Успешни ученици, тимски рад ученика и наставника, добра сарадња и разумевање на свим нивоима најбољи су амбасадори сваке установе.
Цела плејада изузетних ученика и професора оставила је неизбрисив траг и у школи и ван ње - немогуће их је све набројати. Подсећањем на њих враћамо прошле дане, вредности и хуманизам којим су пленили док су градили наш крај и нашу земљу.
Наташа Лучић
директор Пријепољске гимназије
Дан школе Пријепољска гимназија слави 20. новембра. Сваке године поводом овог дана у школи се организују културне и спортске манифестације у реализацији професора и ученика школе. У пригодном културно - уметничком програму учешће узимају хор школе, рецитаторска и литерарана секција. Тог дана се не организује настава, веће се одржавају спортска такмичења, као и шаховски турнир. Ученици који не учествују у такмичењима бодре своје другове са спортских трибина. Ученицима који су се у претходној години посебно истицали у јавној афирмацији школе директор уручује пригодне награде. Специјални гости тог дана су пензионсани радници школе, представници локалне самоуправе, културних и образовних институција и верских заједница.
Након завршетка културно - уметничког програма организује се коктел у холу школе.